Owoce egzotyczne


Rośliny egzotyczne to sztuczna kategoria, łącząca rośliny różne systematycznie, a do tego inne w zależności od kraju, w którym się ją stosuje. W Polsce do roślin egzotycznych zalicza się m.in. rośliny cytrusowe, banany i kiwi..

W tym opracowaniu rośliny cytrusowe, umieszczone są w podstronie dotyczącej samych cytrusów

Świeże owoce egzotyczne może jeść dopiero przedszkolak, ale często są one dodawane do przetworów dla młodszych dzieci (np. soków, deserów w słoiczkach); wtedy można je podawać zgodnie z informacją na etykiecie.

Niektóre owoce egzotyczne mają przedziwne kształty i ciekawy smak, choć inny niż polskie. Ich skład jest podobny do większości owoców. Zawierają dużo cukrów, wody, soli mineralnych, witamin.

W sklepie kupuj owoce dojrzałe i zdrowe. Jeśli nie wiesz, jak je wybrać, zapytaj sprzedawcę – on powinien Ci pomóc. W większych sklepach dostępne są ulotki informujące, jak najlepiej je podawać i co można z nich przygotować.

Owoce egzotyczne dokładnie umyj, krótko sparz wrzątkiem, opłucz, osusz, obierz. Trzeba to robić starannie, bo na skórce mogą być substancje, których użyto do konserwacji podczas transportu. Świeże owoce podawaj w cząstkach lub jako dodatek do deserów. Są one na pewno ciekawym urozmaiceniem dań.